Zpět na úvod Mýty o střechách

Je plech příliš hlučný a betonová střešní krytina příliš těžká? A jsou ploché střechy opravdu problematické? Přečtete si o nejčastějších mýtech,
které panují v oblasti střech a střešních krytin.

Mýtus č. 1: Plech na střeše je hlučný

Pravda: Mezi plechovou krytinou a obytným prostorem je celá řada materiálů pohlcujících zvuky. Nejlepší akustickou bariéru tvoří tepelná izolace. Čím lépe je střecha zaizolovaná, tím méně je hlučná. Je tak mnohem pravděpodobnější, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetu nebo střešním okně, než na střeše. Všechny plechové krytiny musí být vždy velmi důkladně připevněny a některé bývají dokonce plnoplošně podloženy prkny. Někteří výrobci nabízejí také varianty krytiny s úpravou proti rezonanci na rubové straně. Proto se nemůže stát, aby plechové krytiny obtěžovaly hlukem.

Mýtus č. 2: Betonová střešní krytina je těžká

Pravda: Skládané krytiny lze porovnávat jen s krytinami ve stejné kategorii, nelze je tedy srovnávat s krytinami plechovými nebo živičnými. Ano, betonová nebo keramická krytina je zhruba 9 krát těžší, než např. plechová. Každá nosná konstrukce střechy je však dimenzována hlavně na zatížení sněhem podle konkrétní sněhové oblasti a nejen pro to, aby unesla samotnou krytinu. Z výpočtu pak vyplývá, že konstrukce pro „těžkou“ krytinu musí unést jen o cca 10 – 40 % více (podle sněhové oblasti) než konstrukce pro „lehkou“ krytinu.

Mýtus c. 3: Ploché střechy jsou vždy problematické

Pravda: Inovované materiály dokazují životaschopnost a opodstatnění plochých střech. Na trhu jsou kvalitní hydroizolační materiály, tepelné izolace i konstrukční prvky, které eliminují propustnost a hrozbu poškození. Naopak se v budoucnu předpokládá, že ploché střechy se budou stále častěji využívat nejen jako tzv. pátá fasáda, ale i jako užitková plocha pro vegetační střechy, plovoucí terasové konstrukce apod. Tento zajímavý architektonický prvek využívá stále více staveb v zahraničí, ale i v Česku.