Zpět na úvod Jak správně vybrat střešní krytinu?

Plánujete stavbu nebo rekonstrukci střechy a nevíte, jakou zvolit krytinu? Ať už máte jakoukoliv střechu, pro každý případ lze najít vhodné řešení. Dnešní moderní a kvalitní materiály umožnují provést bezpečně střechu jak šikmou, tak plochou. Naopak, při nevhodně použitém materiálu a nedůsledném zpracování celé střešní konstrukce, může být i s kvalitní střešní krytinou životnost střechy velmi snížená. Dnešní moderní střecha musí splňovat nejnáročnější parametry z hlediska hydroizolačního, odvětrání, mnohdy také z hlediska tepelně izolačního, a to bez rizika kondenzace vlhkosti uvnitř konstrukce. Volbu krytiny, ale i celkovou střešní skladbu určitě konzultujte s odborníky!

Čím střechu pokrýt?

Při výběru krytiny je potřeba zohlednit hodně parametrů, jako je tvar a složitost střechy, sklon střešních rovin, umístění stavby, ale také využití podstřešních prostor. Obecně ale lze říci, že pokud máte sklon střechy menší než 25 stupňů, většinou není bezpečné používat skládanou taškovou krytinu ani vláknocementové šablony apod. V takových případech lze volit např. plechové krytiny, ať už z pozinkovaného či hliníkového plechu s barevnou povrchovou úpravou nebo asfaltové šindele. V extrémně nízkých sklonech nebo na plochou střechu je pak nutno volit tzv. povlakovou krytinu, tedy úmělohmotné nebo asfaltové pásy.

Většina majitelů a stavebníků si přeje klasiku – střešní krytinu z pálené hlíny nebo betonu. Skládaná krytina z tašek hůře odolává větrem hnanému sněhu a dešti, proto doporučujeme pro Vaši maximální bezpečnost volit velmi kvalitní doplňkové materiály pro provedení podstřeší (podstřešní fólii), zvláště u tepelně izolovaných střech. Tzv. lehké krytiny vyrobené z ocelového nebo hliníkového plechu perfektně odolávají počasí a hodí se nejen do měst, ale i do nehostinných horských oblastí, a to na všechny typy budov se sklonem střechy od 12 stupňů a v případě falcovaných střech již od 3 stupňů. Pokud však máte navrženou plochou střechu, lze tuto provést bezpečně pomocí povlakové krytiny již od sklonu 1 stupně.

Pálená nebo betonová?

Věčným konkurentem pálených tašek jsou betonové tašky. Ve prospěch těch pálených hovoří spíše estetické hledisko. Nabízejí větší rozmanitost tvarů a osloví ty, kteří preferují vysoký lesk krytiny. U betonových tašek nelze takto vysokého lesku dosáhnout, i když někteří výrobci jsou s vývojem povrchové úpravy tak daleko, že povrch tašek je velmi hladký a odolný. Co se týká životnosti, u obou variant je srovnatelná, jakož i hmotnost krytiny. Ve prospěch betonové krytiny může v některých případech hovořit možnost její použití do nízkých sklonů, v extrémních případech již od 7 stupňů. Z technického hlediska a bezpečnosti střešního pláště jsou obě krytiny srovnatelné. Rozhodujícím faktorem při výběru tedy bývá již zmíněný design a ev. vyšší cena pálených tašek, jež je zapříčiněna většími náklady při vypalování ve výrobě.